Novi Sad Gezilecek Yerler

Sırbistan söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehir Belgrad olsa da muhteşem mimarisi, gece hayatı ve eğlenceli atmosferi ile başkente yaklaşık bir saat mesafede yer alan Novi Sad’ı da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Sırbistan’da 26 etnik grubun bir arada yaşadığı bir şehir olarak kent tüm sosyal hayatı ve özerkliğin verdiği tüm unsurlar ile görülmeye değer bir kenttir. Altı resmi dile sahip olan kent dünya üzerinde yer alan nadir şehirlerdendir. Sırbistan’ın ikinci büyük kenti olan Novi Sad Vojvodina bölgesinin de başkentliği görevini yürütür. 1848 Devrimi sırasında şehir çok hasar almış ama sonrasında önemli bir yenileme dönemi ile kendini toparlamayı başarmış. Sırp ekonomisi, kültürü ve eğitiminde önemli bir yere sahip olan şehri kesinlikle ziyaret edin. Novi Sad çok pahalı olmayan bir şehirdir ve her bütçeye uygun otel, mekan, aktivite bulmanız mümkündür. Birçok ülke ile kıyaslandığında Novi Sad şehrinde alışveriş yapılan yerlerinde çok pahalı olmaması da dikkat çekicidir. Şehrin çıkışında bulunan şarap imalathanelerini de şehre gelen turistler mutlaka ziyaret eder. Şehri doyasıya gezmek için araba kiralamak isterseniz güvenli bir yerden kiralamaya ve sigorta yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Şehirde doyasıya tatil yapabilir Balkanların bu nadide kentini keşfedebilirsiniz.

Novi Sad Kasaba Meydanı

Balkanlar’daki diğer şehirlerden daha renkli ve süslü daha ilgi çekici ve karakteristik mimarisi ile meydan ziyaretçilerin cazibe merkezlerindendir. Novi Sad 2021’de Avrupa Kültür Başkenti olarak belirlendi. Bu da şehirde bir hareketlenmeye sebep oldu. Bundan sonra yapılacak bütün çalışmalara hiç şüphesiz bu karar yön verecektir. Toplu olarak yapılan yürüyüş turuna katılırsanız Ulusal Tiyatro’da başlayıp kalede biten bir kaç saatlik gezide Novi Sad’da görülmesi gereken her şeyi keşfedebilirsiniz. Bu gezide kasabanın tüm önemli noktalarını göreceksiniz ve bazı lezzetli yiyecekleri de tadabilecekseniz.

Novi Sad Şehrinin Renkli Sokakları

Novi Sad şaşırtıcı derecede canlı bir şehir olmasının yanında sokakları ve caddeleri ile eğlencelidir. Kent genelinde birçok renkli sokak vardır. Ancak Dunavksa Caddesi Novi Sad şehrinde en sevilen ve tercih edilen yerlerden biridir. Novi Sad’ın gece hayatının da yakınında olan bu cadde ile ana şehir meydanı çevresindeki bölgeler gerçekten canlı ve çok güzeldir. Özellikle şehre gelenlerin yoğun olarak bulunduğu yerleri de buradaki hoş mekanlar oluşturur.

Vojvodina Müzesi

Sanat ve doğal tarih müzesi olan bu alanda çok sayıda eserin yer aldığı bir de kütüphane bulunur. Batı resminin seçkin örneklerinden oluşan resim koleksiyonu da müzede görülmesi gereken parçalar arasındadır. Sırbistan’da bulunan en büyük müzelerden biri olan Vojvodina Müzesi köklü bir geçmişe sahiptir. Müzede yer alan koleksiyonlar, dönem eşyaları, eserler çok kıymetlidir. Sırbistan’ın önemli müzelerinden olan bu müzeyi ziyaret edip ülke hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

Meryem’in Adı Kilisesi

Şehirde yer alan Roma Katolik kilisesi Novi Sad’ın en büyük kilisesi olarak dikkat çeker. Kilise birkaç kez yapılmış ancak her seferinde hasar görmüş ve yıkılmış. Macar mimar tarafından yeni bir kilise tasarlanınca ayakta olan eski kilise yıkılıp yerine yenisi başlamış. Kilisenin inşası 1893 yılında tamamlanıp hizmete açılmış. Kilisenin içinde yer alan vitraylar da görenleri kendine hayran bırakır derecede güzeldir. Ayrıca bu yirmi vitrayda azizler temsil edilir. Meryem’in Adı Kilisesi’nde dört tane mihrap ve dört tane de itiraf odası bulunur. Sırbistan gezinizde görmeniz gereken önemli manevi alanlardan biri de burada tarihi ile sizi bekleyen Meryem Kilisesi’dir.

Strand Plajı

Tuna Nehri üzerindeki en güzel plajlardan olan Strand çeşitli aktiviteler için de geniş bir alan ayırmış. Gençlerin ve çocukların eğlenebileceği oyun alanları, orta yaş insanların da spor yapabileceği çok hoş tesisler hizmete açıktır. Avrupa’nın en iyi Tuna kıyısındaki plajlarından biri olarak şehrin de en önemli parti mekanı olarak tercih edilir. Novi Sad şehrinde eğlenmek, denize girmek veya partiye katılmak isterseniz canlı müzikler ile sizi bekleyen Strand Plajı’nı tercih edin. Mayıs ile eylül ayları arasında en kalabalık sezonunu yaşayan plaj dünyanın her yerinden ziyaretçiyi misafir etmesi ile ün kazanmıştır. Sportif ve kültürel etkinliklerin sıklıkla düzenlendiği bu plaja giderseniz mutlaka bir konsere de denk gelirsiniz.

Tuna Parkı

Tuna Nehri boyunca geniş bir alan kaplayan Tuna Parkı yaz aylarında yeşil alanları ile çok dolu olur. Tuna Nehri boyunca yürüyüş yapmak ve daha sonra bu park alanında dinlenmek ziyaretçilerin çok hoşuna gider. Yemyeşil ağaçlık alanları yazın serinlemek ve dinlenmek için tercih edilir. Ayrıca Tuna Nehri manzarası da ziyaretçileri cezbeden başka bir noktadır.

Fruska Gora Milli Parkı

Milli Park ormanlık alanları ve yürüyüş parkurları ile doludur. Yürüyüş için ideal havayı bulursanız mutlaka uzun yürüyüşler yapın. 1999’da NATO bombalamaları sırasında bombalanan Fruska Gora herşeye rağmen huzur verici bir atmosfere de sahiptir. Bu devrilmemiş yıllarca ayakta kalan yapı doğal güzelliği ile de ziyaretçileri etkiler. Bölgede yer alan çok güzel doğa yürüyüşü parkurlarının tadını çıkarmadan parktan ayrılmayın. Yağmurlu havalarda da güzel olan milli park özellikle yağış olmayan günlerde daha keyiflidir.

Karlofça Kasabası

Kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer alan kasabaya belediye otobüsleri ile ulaşmanız mümkündür. Kasaba şarabı ile de meşhur olmayı başarmış. İttifak Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan ünlü Karlofça Antlaşması bu kasabada imzalanmış. Tarihi geçmişi ile de çok dikkat çeken Karlofça Kasabası doğal güzellikleri ile de çok sayıda ziyaretçi kabul eder.

Saint George Katedrali ve Slovak Evanjelist Kilisesi

1905 yılında yapılmış olan katedral etkileyici mimarisi ile dikkat çeker ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Saint George Katedrali Piskoposun konağının hemen sol tarafında yer alır. Muhteşem mimarisi ile büyüleyen katedralin yanı sıra Rotkvarija bölgesinde bir de Slovak Evanjelist Kilisesi bulunur. Pembe rengi ile ziyaretçilerini karşılayan kilise çok sayıda turistin uğrak noktasıdır. Novi Sad şehrinde yapacağınız gezide bu katedral ve kiliseyi de mutlaka ziyaret edin ve tarih kokulu atmosferinde zaman geçirin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here